Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Historické pamiatky

Kostol z r. 1722

.

Dnešný kostol zasvätený Všetkým svätým bol postavený v roku 1722 na mieste pôvodného kostolíka, ktorý vyhorel. Vysvätený bol druhú októbrovú nedeľu v roku 1748. Prvá písomná zmienka o jeho predchodcovi pochádza ešte z roku 1333. Kostol je najväčšou, najstaršou a najkrajšou dominantou obce.

Kaplnka sv. Vendelína

.

Kaplnka sv. Vendelína – patróna stád bola postavená v roku 1755 ako znak veľkej úcty k tomuto svätému. Nachádza sa na okraji obce vedľa hlavnej cesty smerom na Jakubov. Ku kaplnke sa dodnes konajú na deň sv. Vendelína procesie.

Socha sv. Jána Nepomuckého

.
.

Socha sv. Jána Nepomuckého – stojí na okraji obce smerom na Zohor. Podľa ústneho podania bola postavená už v treťom roku po jeho svätorečení, ale na soche je dátum 30.augusta 1732 a erb zemepána Pálfiho.
Socha sv. Floriána stojí v strede dediny a pochádza z toho istého obdobia ako socha sv. Jána Nepomuckého.

Pamätná tabuľa
Ignáca Juračku

.
.

Ignác Juračka bol najznámejší lábsky farár. V Lábe pôsobil od r. 1849 do r. 1899 kde ako farár a dekan zomrel. Je pochovaný na miestnom cintoríne vedľa hrobu svojej matky. Občania s úctou naňho spomínajú ako na veľkého slovenského „rodoľuba“, verného národovca, ktorý pre svoj národ veľa vytrpel. Jeho pamätná tabuľa sa nachádza na budove fary oproti kostolu. Odhalená bola v r. 1999 pri príležitosti stého výročia jeho úmrtia.

Pomník Dr. Milana Rastislava Štefánika

.
.

Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik bol slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Bol kľúčovou osobou pri založení Česko-Slovenska. 23. apríla 1990 bol schválený Zákon č. 117/1990 Zb. o zásluhách M. R. Štefánika, ktorý oficiálne uznal, že „sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov“.
Jeho pomník sa nachádza v parku v strede obce, odhalený bol v r. 1990.