Prechod na úvodnú stránku | Prechod na spodné menu | Prechod na obsah |
Obnova hesla | Registrácia
Cesta: Úvod » O obci » Historické pamiatky

Historické pamiatky

Kostol

Kostol

Dnešný kostol - zasvätený Všetkým svätým bol postavený v roku 1722 na mieste pôvodného kostolíka ktorý vyhorel. Vysvätený boldruhú októbrovú nedeľu v roku 1748. Prvá písomná zmienka o tomto prastarom kostolíku pochádza ešte z roku 1333. Kostol je najväčšou, najstaršou a najkrajšou dominantou obce.

 

Kaplnka sv. Vendelína   

Kaplnka sv. VendelínaKaplnka sv. Vendelína - patróna stád bolapostavená v roku 1755 ako znak veľkej úcty k tomuto svätému. Nachádza sa na okraji obce vedľa hlavnej cesty smerom na Jakubov. Ku kaplnke sa dodnes konajú na deň sv. Vendelína procesie.

 

Socha sv. Jána Nepomuckého     

Socha sv. Jána NepomuckéhoSocha sv. Jána Nepomuckého - stojí na okraji obce smerom na Zohor. Podľa ústneho podania bola postavená už v treťom roku po jeho svätorečení, ale na soche je dátum 30.augusta 1732 a erb zemepána Pálfiho. socha sv. Floriána - stojí v strede dediny a pochádza z toho istého obdobia ako socha sv. Jána Nepomuckého.            

 

Pamätná tabula Ignáca Juračku

nájznámejšieho lábskeho farára sa nachádza na budove fary oproti kostolu. V Lábe pôsobil od r. 1849 do r. 1899 kde ako farár a dekan zomrel. Je pochovaný na miestnom cintoríne vedľa hrobu svojej matky. Občania s úctou naň spomínajú ako na veľkého slovenského "rodoľuba", verného národovca, ktorý pre svoj národ veľa vytrpel.

 

Pomník Dr. Milana Rastislava Štefánika

nachádza sa v parku v strede obce, odhalený v r. 1990.    

 
© OBEC LÁB, Obecný úrad Láb, Hlavná ulica č. 503/9, 900 67 Láb, Starosta 0903588998,